Rozjaśnianie włosów farbowanych niestety nie jest prostym procesem, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Bardzo często wydaje nam się, że wystarczy po prostu zastosować jaśniejszą farbę albo nałożyć silny rozjaśniacz, aby szybko uzyskać zadowalający efekt. W rzeczywistości jest to jednak bardziej skomplikowane i jeśli zależy nam nie tylko na ładnym wyglądzie, ale też na dobrej kondycji naszych włosów, warto postępować rozważnie. Taki proces wymaga czasu, dlatego nie powinniśmy się absolutnie spieszyć.

Rozjaśnianie włosów farbowanych - o czym musimy pamiętać?

Jeśli z reguły farbujemy włosy na czarno lub na ciemny brąz i nagle zdecydujemy się na zupełną metamorfozę przechodząc do blondu, musimy uzbroić się w cierpliwość. Najlepiej jest poczekać aż nałożony kolor wypłuka się w jak największym stopniu. A zatem nie warto umawiać się na rozjaśnianie zaraz po wyjściu od fryzjera z farbowania. Poczekajmy jak najdłużej to tylko możliwe, aby nie zaszkodzić niepotrzebnie naszym włosom.

Musimy również mieć świadomość tego, że jedno rozjaśnianie raczej nie wystarczy. Po pierwszym zabiegu tego typu włosy mają zazwyczaj kolor rudy lub rudo-brązowy. Wynika to z faktu, iż w ciemnych farbach jest najwięcej czerwonych pigmentów, które nie wypłukują się z włosów tak łatwo, jak cząsteczki czerni. Kiedy zatem zaczynamy naszą przygodę z rozjaśnianiem włosów farbowanych musimy przygotować się właśnie na ten etap. I nie próbujemy używać mocniejszych rozjaśniaczy lub powtarzać zabiegu kilka dni z rzędu. Jedyne co osiągniemy to poważne zniszczenie włosów, które po prostu wykruszą się na długości.

Etapy rozjaśniania włosów farbowanych

Rozjaśnianie włosów farbowanych może wymagać różnej ilości zabiegów, gdyż jest to kwestia dość indywidualna. Pomiędzy kolejnymi zabiegami rozjaśniania należy też dać włosom czas na regenerację, odpowiednio o nie dbając. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem się nie spieszyć, bo rezultat może być odwrotny od zamierzonego.

Pierwsze rozjaśnianie włosów farbowanych wykonujemy w możliwie jak największym odstępie czasu od ostatniego farbowania. Efektem takiego zabiegu będą najprawdopodobniej włosy w kolorze rudym lub jego odcieniach. Po takim zabiegu czekamy przynajmniej miesiąc, regularnie odżywiając i regenerując włosy przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Drugie rozjaśnianie może już przybliżyć nas do blondu (włosy często są żółte), ale u niektórych osób będzie to wciąż kolor rudy. W tym pierwszym przypadku możliwe jest już zastosowanie tonera oraz szamponów do blond włosów z fioletowym pigmentem. Jeśli włosy są wciąż rude, czekamy kolejny miesiąc regularnie je odżywiając i dopiero po tym czasie ponownie przeprowadzamy zabieg ich rozjaśniania.