Hydrolaty inaczej nazywane są wodami kwiatowymi lub roślinnymi, które wykazują dobroczynne działanie na skórę. Stają się coraz bardziej popularne, głównie dlatego, że są substancjami naturalnymi, które w doskonały sposób uzupełniają codzienną pielęgnację. O hydrolatach mówi się coraz częściej i coraz głośniej. Do niedawna uznawane były za zbędny odpad, a dziś przypisuje się im mnóstwo właściwości pielęgnacyjnych. Dowiedz się, dlaczego warto z nich korzystać!
Hydrolaty to nic innego jak całkowicie naturalna esencja roślinna – woda, która pozyskiwana jest podczas produkcji olejków eterycznych. Okazało się, że to, co pozostaje po wydestylowaniu olejków eterycznych, a więc woda roślinna/kwiatowa, wykazuje wiele cennych właściwości.
W hydrolacie może pozostać nawet do 1% olejku eterycznego, ale nie tylko. Bogaty jest także w wiele cennych substancji pochodzenia roślinnego, co oznacza, że może doskonale uzupełnić codzienną pielęgnację każdego rodzaju skóry.
Woda kwiatowa, a więc czysty i naturalny hydrolat, posiada pH zbliżone do naturalnego odczynu skóry. W zasadzie nie ma więc żadnych przeciwwskazań do jego stosowania. Nie wywołuje alergii oraz podrażnień, a wręcz pomaga je łagodzić i koić.
Najpopularniejsze hydrolaty:
Hydrolaty przede wszystkim przywracają skórze właściwą równowagę pH, a także dbają o komfort bariery hydrolipidowej. Znakomicie odświeżają i chłodzą cerę, dlatego sprawdzą się zwłaszcza latem. Delikatnie nawilżają, odżywiają, koją, łagodzą, działają antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowo.
Oczywiście, konkretne właściwości uzależnione są od tego, z jakiej rośliny została pozyskana woda. Innymi właściwościami będzie więc charakteryzował się hydrolat z drzewa herbacianego, a innymi hydrolat różany. Znając potrzeby naszej skóry mamy zatem możliwości wyboru najlepszego produktu, który bazuje na substancjach, których potrzebuje nasza cera.
Hydrolaty mogą być stosowane na wiele sposobów. Co jednak najważniejsze, są odpowiednie do każdego rodzaju skóry – nawet tej najbardziej wymagającej czy delikatnej. Najważniejsze jednak, to sięgać po nie regularnie – tylko wtedy zauważymy wyjątkowe efekty.
Hydrolat może być aplikowany bezpośrednio na skórę – za pomocą wacika kosmetycznego, atomizera czy opuszkami palców. Skóra powinna być uprzednio dokładnie oczyszczona – pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń oraz makijażu.
Hydrolaty najczęściej wykorzystywane są jako tonik, który przygotowuje skórę do dalszych etapów pielęgnacji, ale nie jest to ich jedyne zastosowanie. Wiele kobiet traktuje wodę roślinną jako bazę pod makijaż, mgiełkę utrwalającą lub jako produkt, który ma wzmocnić poziom nawilżenia skóry. Nierzadko stosowany jest również jako podkład do olejowania włosów.
Jak dobrać hydrolat do cery? Kierujmy się przede wszystkim właściwościami, np. cera trądzikowa pokocha produkty antybakteryjne, a więc m. in. hydrolat rumiankowy czy rozmarynowy. W przypadku cery suchej sprawdzą się hydrolaty lawendowy czy bławatkowy, a w przypadku cery tłustej: tymiankowy i oczarowy.
Wody roślinne jeszcze do niedawna były mocno niedoceniane. Dziś – dzięki naprawdę wysokiej zawartości substancji pochodzenia roślinnego – są jednymi z najbardziej pożądanych produktów kosmetycznych. Mają niezwykle bogatą formułę i lekką konsystencję, a dodatkowo z ich potencjału może skorzystać każdy rodzaj skóry, ale również włosów.