Moda na eko i wege trwa w najlepsze. Obejmuje już nie tylko diety, odżywiania i wyboru produktów spożywczych. “Czystość” składu dotyczy także kosmetyków. Preparaty wegańskie to produkty, które w swoim składzie nie zawierają żadnych składników odzwierzęcych. Nie są testowane na zwierzętach, a przy ich produkcji nie ucierpiało żadne zwierze. Kosmetyki wegańskie swoją popularność zawdzięczają niezwykle skutecznym naturalnym wyciągach, ziołach i minerałach, które wprowadzają pielęgnację na jeszcze wyższy poziom. Czym dokładnie są kosmetyki wegańskie i czy warto z nich korzystać? Odpowiedź w tym artykule. 

Weganizm a kosmetyki — co ich łączy?

Weganizm to nie tylko styl odżywiania. To styl życia, którym podąża coraz więcej osób. Weganizm to garść określonych wartości, które jasno determinują codzienne wybory. Weganie świadome osoby rezygnujące z produktów, które powstały z wykorzystaniem zwierząt. Chodzi nie tylko o składniki odzwierzęce jak np. mleko, jaja, ale także na wyeliminowaniu produktów, które przed wypuszczeniem na rynek testowano na zwierzętach.

Kosmetyki wegańskie — co to znaczy?

Co to znaczy, że kosmetyki są wegańskie? Chodzi tu m.in. o preparaty nietestowane na zwierzętach. Dotyczy to każdego etapu produkcji danego kosmetyku. W praktyce oznacza to, że produkt lub występujące w nim składniki i półprodukty nie są poddawane testom na zwierzętach. Oznaczeniem kosmetyków wegańskich jest “Cruelty-free”, które informuje klienta, że dany koncern w procesie produkcyjnym nie skrzywdził żadnego zwierzęcia.

Kosmetyki wegańskie to również preparaty, które w swoim składzie nie posiadają składników odzwierzęcych. Zaliczamy do tego grona np. wosk pszczeli, lanolinę, łój, miód, jajka, jogurt, kwas stearynowy, glicerynę, kazeinę i elastynę. Kosmetyki wegańskie wykorzystują moc i skuteczność wyciągów roślinnych i ekstraktów, które posiadają wiele dobroczynnych właściwości. Dodatkowo producenci preparatów wegańskich dużą uwagę zwracają na ekologię. Oznacza to świadomą rezygnację z plastiku, zmniejszenie zużycia wody w procesie produkcyjnym oraz wykorzystanie opakowań nadających się do recyklingu.

Kosmetyki wegańskie – co z certyfikatami?

Wegańskie kosmetyki polskie oraz te zagraniczne mogą ubiegać się o certyfikat “Vegan Society”. To oznaczenia, które otrzymuje marka po spełnieniu określonych wymogów. “Vegan Society” to ważny certyfikat potwierdzający “czystość składu”.

W Polsce za przyznawanie certyfikatów i znaków jakości odpowiedzialna jest Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!. Jej działanie opiera się na walce o lepszy byt zwierząt i interweniowanie w sytuacjach, gdzie mamy do czynienia z aktami przemocy i okrucieństwa przeciwko zwierzętom. Szukasz kosmetyku z tym certyfikatem? Szukaj na opakowaniu charakterystycznego logo “V”.

Wegańskie kosmetyki — lista składników zakazanych

Umiesz rozróżnić, który składnik jest odzwierzęcy? Okazuje się, że wiele osób błędnie ocenia pochodzenie danego składnika. W kosmetykach wegańskich nie mogą znaleźć się takie składniki jak:

  • Kolagen — pozyskiwany jest ze skóry ryb.
  • Elastyna — to białko pochodzenia zwierzęcego.
  • Lanolina — pozyskuje się ją z gruczołów zwierząt wytwarzających wełnę.
  • Witamina A — najczęściej uzyskuje się ją z dorsza atlantyckiego i rekinów.
  • Łój zwierzęcy — wykorzystywany do produkcji mydeł. 

Kosmetyki wegańskie a ekologiczne — to nie to samo!

Warto wiedzieć, że nie zawsze preparat wegański jest ekologiczny. Wegański preparat nie musi spełniać wymogów stawianych produktom ekologicznych. W praktyce oznacza to, że wege kosmetyk może w składzie posiadać składniki w postaci sztucznych dodatków zapachowych, syntetycznych lub barwników. Warto o tym pamiętać i nie zestawiać ze sobą tych dwóch grup kosmetyków.

Kosmetyki wegańskie to propozycja dla osób, dla których los zwierząt i świadome wybory są na pierwszym miejscu. W codziennej pielęgnacji rośliny, wyciągi ziołowe, ekstrakty owocowe pozwalają kompleksowo zadbać o skórę z wykorzystaniem wielu witamin i minerałów. Badania również potwierdzają, że naturalne składniki nie uszkadzają bariery lipidowej skóry i oferują niesamowite właściwości nawilżające, odżywiające i ochronne skóry.