Masaż twarzy Kobido to zabieg wykonywany na twarzy, szyi i dekolcie, który zaliczamy do niechirurgicznego liftingu twarzy. Zabieg ten pochodzi z Japonii, a jego celem jest odżywienie skóry, rozluźnienie mięśni i pobudzeniu skóry do produkcji kolagenu i elastyny. Dlaczego masaż twarzy porównywany jest do stosowania wysokiej klasy kosmetyków? Sprawdź, dlaczego warto wykorzystać masaż w procesie dbania o swoją skórę. 

Masaż Kobido — krótka historia

Masaż twarzy Kobido pochodzi z Japonii i polega na sprawnym wykorzystaniu nawet 100 ruchów, które pozytywnie wpłyną na kondycję naszej cery. Kobido w wolnym tłumaczeniu oznacza „stary sposób na piękno”. Masaż wykorzystuje m.in. elementy akupresury, masaż powięzi, elementy rozcierania, pocierania i głaskania. Każdy ruch ma za zadanie aktywować skórę na twarzy, szyi, dekoltu i karku oraz mięśni do działania. Efektem tego są lepiej ukrwione strefy, które pozwalają substancjom aktywnym szybciej dotrzeć w głębsze warstwy skóry. 

Masaż Kobido swój początek zawdzięcza japońskiej sztuce masażu Anma. Była to forma masażu stosowana przez japońskich mistrzów tysiące lat temu. Anam uważana jest za podstawę medycyny wschodniej. Podstawowe ruchy masażu Anma to ugniatanie, głaskanie i prasowanie — czyli wszystko to, co obecnie znajdziemy w masażu Kobido. 

Uznaje się, że masaż Kobido narodził się w 1472 roku podczas konkursu w gospodzie Suruga. To właśnie tam w szranki stanęło dwóch mistrzów Anmda, którzy tygodniami wykonywali zabiegi na twarz. Obaj mistrzowie docenili swój warsztat i umiejętności i z czasem postanowili wypracować nową technikę masażu — Kobido. 

Do Polski masaż ten przywędrował wraz ze wzrostem popularności japońskich rytuałów piękna. Japoński masaż był wykonywany w profesjonalnych salonach masażu. Wymaga on sporej wiedzy, siły i precyzji. Sprawne dłonie są kluczem do idealnej techniki. 

Masaż Kobido — na czym polega?

Japoński masaż twarzy ma na celu odmłodzenie skóry i opóźnienie procesów starzenia. Porównywany jest do naturalnego liftingu twarzy, który pozytywnie wpływa również na nasze samopoczucie. Masaż pomaga zarządzać energią w naszym organizmie. Dzięki stymulacji powięzi w okolicy szyi, twarzy, poprawia ukrwienie i pozytywnie wpływa na całe ciało. Sprawia również, że nakładane kosmetyki lepiej się wchłaniają i wpływają na zdrowy wygląd cery. 

Ile trwa masaż?

Masaż twarzy Kobido to zwykle 50 precyzyjnych ruchów wykonywanych na twarzy i szyi, które przyczyniają się do zapewnienia skórze gładkości i jędrności. Zabieg przeważnie trwa 90 minut, a starannie opracowana technika ugniatania i głaskania opiera się na regularnych okrężnych ruchach, które dochodzą do głębokich warstw skóry i mięśni. 

W masażu Kobido można stosować np. kamienie kwarcowe lub rollery do twarzy. By uzyskać zadowalające efekty, masaż musi być wykonywany regularnie. Można stosować go raz w miesiącu lub częściej. 

Masaż Kobido w domowym zaciszu — instrukcja krok po kroku

Okazuje się, że masaż można wykonać samodzielnie w domu. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję:

 1. Przygotuj skórę do masażu — oczyść ją, wykonując demakijaż. Umyj ją żelem do mycia twarzy i stonizuj.
 2. Ustawienie — ustaw się przy lustrze, by móc na bieżąco obserwować swoje ruchy.
 3. Czyste dłonie — pamiętaj, by przed zabiegiem dokładnie oczyścić dłonie z zanieczyszczeń.
 4. Najpierw głaskanie — głaszcz skórę twarzy całymi dłońmi. Połóż dłoń na twarzy i delikatnie uciskaj.
 5. Pocieranie — zacznij od strefy nad brwiami. Dwoma kciukami jednocześnie prowadź aż do skroni. Czoło podziel na kilka stref i wykonuj dokładnie ruchy rozcierające.
 6. Łuki brwiowe — pocieraj okolice łuków brwiowych i jednocześnie przytrzymuj skórę przy skroniach. Pod oczami wykonaj ruchy półkoliste, czyli w górę i w bok jednocześnie.
 7. Bruzda nosowo-wargowa — pocieranie kontynuuj wzdłuż bruzdy nosowo-wargowej. To miejsce, gdzie najczęściej widoczne są zmarszczki.
 8. Rozciąganie skóry — rozciąganie skóry głowy rozpocznij od czoła, a następnie poruszaj się w okolice ust i żuchwy.
 9. Zwijanie w harmonijkę — wykonaj na fałdach skórnych znajdujących się na czole i ustach.
 10. Uciskanie — to elementy porównywany do akupresury. Uciskanie wykonaj tam, gdzie czujesz napięcie. Tam, gdzie jest ono najsilniejsze, zrób to dłużej.
 11. Głaskanie — to ostatni element polegający na delikatnym głaskaniu skóry. Do tego możesz wykorzystać ulubiony krem. Pamiętaj, był on lekki i łatwy do rozprowadzenia.