Perfumy damskie łączą kilka, a czasem nawet kilkanaście nut zapachowych, połączonych w spójną całość. Harmonia zapachu i jego trwałość są kluczowe, aby dane perfumy zyskały miano kultowych. Wiele znanym marek stawia na ściśle określone receptury i składniki, które umożliwiają osiągnięcie celu, jakim jest stworzenie kompozycji, którą pokochają kobiety na całym świecie. W składzie perfum istnieją jednak nuty, które powtarzają się w przypadku wielu produktów. Jakie?

Perfumy damskie - czym są nuty zapachowe?

Na początek warto wiedzieć, czym są nuty zapachowe i jakie są między nimi różnice. Perfumy składają się z trzech nut: głowy, serca i bazy (głębi). Nuty głowy są tym, co wyczujesz jako pierwsze. To właśnie one najczęściej determinują wybór - w kilka sekund uwalniają intensywne, lecz ulotne zapachy. Na tym etapie mogą one zachęcić lub zniechęcić do zakupu.

Kolejne uwalniają się nuty serca, które łączą zapach. Pojawiają się około 10 minut po aplikacji. Powoli znika intensywność nut głowy, które zastępują nuty serca. Ich trwałość zazwyczaj nie przekracza 4 godzin. To one nadają perfumom wyrazistości i charakteru.

Ostatnie są nuty bazy - najmniej intensywne, a zarazem najtrwalsze. Ich zapach unosi się nawet kilkunastu godzin, a na ubraniach nawet do kilku dni. Do ich opracowania wykorzystywane są najtrwalsze i najwyższej jakości olejki eteryczne.

Perfumy damskie - co w nich znajdziesz?

Mimo że składników perfum może być wiele, to kilka z nich pojawia się dużo częściej niż inne. Są to zarówno nuty kwiatowe, owocowe, jak i drzewne. Czasem to one determinują charakter zapachu, innym razem są jego delikatnym podkreśleniem. Co pojawia się w perfumach najczęściej?

Róża to klasyczny składnik, który pojawia się przede wszystkim w romantycznych kompozycjach zapachowych. Jest lekka, delikatna, a zarazem niezwykle przyjemna w odbiorze. Charakterystyczne jest dla niej to, że bardzo dobrze odzwierciedla zapach pąków kwiatowych. Różę znajdziesz w Cacharel Amor Amor, Hugo Boss Ma Vie czy  Dior J’Adore Infinissime.

Konwalia jest intensywnym i charakterystycznym elementem wielu perfum dla kobiet. Z tego powodu używa się jedynie niewielkiej ilości esencji, tylko tyle, aby podkreślić wybraną kompozycję. Konwalię znajdziesz w zapachach takich jak Tous Love Moments, Giorgio Armani Emporio Femme i Giorgio Armani In Love With You.

W perfumach dla kobiet w nutach bazy często pojawia się drzewo sandałowe. To bardzo świeży i lekki aromat, który utrzymuje się przez kilkanaście godzin. Używany jest dla zrównoważenia kompozycji mocno kwiatowych lub owocowych. Drzewo sandałowe znajdziesz w perfumach Azzaro Twin Women, Salvador Dali Laguna i Lanvin Jeanne.

Perfumy damskie i męskie bardzo często wykorzystują piżmo, które jest jednym z najpopularniejszych składników. Ten naturalny produkt idealnie sprawdza się w towarzystwie większości kompozycji zapachowych: owocowych, kwiatowych, przyprawowych czy szyprowych. Do najpopularniejszych należą: Calvin Klein Reveal, Pepe Jeans For Her, Lolita Lempicka, Dolce & Gabbana L'Imperatrice.

Esencja zapachu w jednej nucie

Perfumy damskie, mimo że są często bardzo złożoną kompozycją, to zazwyczaj dominuje w niej jeden konkretny składnik. To ten charakterystyczny element o niezwykłych właściwościach. Spaja zapach i sprawia, że jest harmonijną kompozycją w każdej nucie. Od nuty głowy, poprzez serce i bazę, perfumy podkreślają osobowość i styl. Postaw na propozycje oparte na sprawdzonych składnikach, które pokochały kobiety na całym świecie.