Retinol pod oczy wciąż bywa postrzegany jako temat kontrowersyjny. Tymczasem jego właściwości mogą sprawić, że wpłynie na znaczną poprawę kondycji skóry. Dzięki temu, że jest to jedna z najlepiej przebadanych substancji kosmetycznych, możemy patrzeć na niego z dużą dozą zaufania. Czy warto go stosować również w pielęgnacji skóry pod oczami i jak robić to bezpiecznie?
Retinol jest znaną i cenioną substancją w przemyśle kosmetycznym. Pojawia się w wielu kosmetykach do codziennego stosowania i wpływa korzystnie na wiele problemów. Do najbardziej znanych właściwości retinolu należy działanie przeciwstarzeniowe. Intensywnie regeneruje i przyspiesza odbudowę komórkową, zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, złuszcza, rozjaśnia przebarwienia i wyraźnie spłyca zmarszczki. Na tym jednak lista się nie kończy. Retinol pod oczy to kompleksowe działanie, które zauważysz już po pierwszych tygodniach jego stosowania.
Wspomniane wyżej właściwości sprawiają, że retinol pod oczy to przede wszystkim wsparcie w odświeżeniu i odmłodzeniu spojrzenia. Wygładza zmarszczki i drobne linie, poprawia elastyczność skóry oraz zmniejsza widoczność przebarwień i plam pigmentacyjnych. Jeżeli w Twoim przypadku nie ma przeciwwskazań do jego stosowania, rozpocznij kurację już dziś. Jak zacząć?
Na początek zacznij od niskiego stężenia i stosowania kosmetyku z retinolem do 3 razy w tygodniu. Dzięki temu skóra przyzwyczai się do jego stosowania i z biegiem czasu będziesz mogła zwiększyć zarówno częstotliwość zabiegów, jak i stężenie retinolu. Wraz z rozpoczęciem kuracji retinolem, należy równocześnie stosować kosmetyki z filtrem UV. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może doprowadzić do pogorszenia się kondycji skóry, która staje się wówczas bardziej wrażliwa na jego wpływ.
Retinol jest substancją o silnym działaniu, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać zasad jego stosowania. Są jednak czynniki, które już na starcie dyskwalifikują go jako środka w pielęgnacji skóry. Przede wszystkim nie powinny go stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie może być również stosowany na skórze z głębokimi podrażnieniami i ranami. Jeżeli nie masz w zwyczaju stosować kosmetyków z filtrem UV, retinol również nie jest dla Ciebie. Kolejne przeciwskazanie to równoczesne stosowanie kosmetyków z kwasami.
Pierwsze co zauważysz przy regularnym stosowaniu retinolu, jest wyraźne spłycenie zmarszczek i wygładzenie skóry wokół oczu. Z czasem zmniejszy się również widoczność przebarwień i plam pigmentacyjnych, a także nastąpi zmniejszenie opuchlizny i cieni pod oczami. Warto mieć na uwadze, że efekty widoczne są po tygodniach lub miesiącach regularnego stosowania. W tym czasie skóra nabierze tolerancji i będziesz mogła zwiększyć stosowane stężenie, aby działał szybciej i skuteczniej.
Retinol wpływa na wiele funkcji skóry. Działa u źródła wielu problemów, dzięki czemu pozwala skutecznie je ograniczyć lub całkowicie wyeliminować. Jeżeli jeszcze nie zdecydowałaś się na terapię tym składnikiem, wypróbuj go już dziś. A gdy nie jesteś pewna, czy Twoja skóra jest na to gotowa, sięgnij po poradę specjalisty - kosmetologa lub dermatologa. Zdiagnozuje on kondycję bariery hydrolipidowej i z dużą dokładnością oceni, czy kuracja retinolem może wchodzić w grę. Wszelkie wątpliwości warto rozwiać wcześniej, aby uniknąć nasilenia się już występujących problemów lub pojawienia się nowych.